17 Ekim 2014 Cuma

SKAL “İkinci Dünya Başkanlığı”-Yılmaz Parlar Haberi

SKAL “İkinci Dünya Başkanlığı”

Skal İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Feza Solaklar açılış konuşmasında ilk sevindirici, güzel haberi Skal International Dünya Başkan Yardımcısı Salih Çene’nin, SKAL Dünya başkanlığına aday olduğunu açıklaması oldu.  
Sunuculuğunu Skal İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi genel sekreter Ata Eremsoy'un üstlendiği, Ekim ayı yemekli toplantısında Pera Palace Jumeirah Hotelde biraraya gelen SKAL İstabul Kulübü üyeleri, Turizm potansiyeli olan bilimsel Küçükçekmece Gölü havzası içindeki Bathonea antik kent kazıları ile bilgilendirildiler.
Skal İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Feza Solaklar geleneksel Tostunu, Bay Turizm olarak tanıdığımız Tv 8 ve Cem Tv lerin eski Genel yayın Müdürü SKAL üyesi Süha Uyar’da bir kez tekrar ederek  hiperaktiflik kazandırarak çoşkuyu artırdı. 
Genel sekreter Ata Eremsoy misafirleri takdim etti USDF Başkanı Deniz Anapa’nında bulunduğu, Başta TUROB Başkanı Timur Bayındır, TAŞFED Başkanı Yalçın Manav,  Turizmin önde gelen isimlerinden eski Başkanlardan Vedat Bayrak, Kemal Özyiğit, Iberia Havayolları'nın Türkiye Genel Müdürlüğü yapan SKAL yönetim kurul üyesi Ayşe Önen, Beykoz konaklarından tanıdığımız Leyla Üstel Çağatay,olmak üzere pek çok isimleri saydı.
Solaklar  "Ekim ayı 29 Ekim Cumhuriyet bayramında dünya kongresinde olacağımızdan Bayramımızı önceden şimdi kutlamayı arzulamaktayız. Her türlü dini inancı olan her kökenden oluşan vatandaşlarımızın mutlu huzurlu yaşayacağı  medeni çağdaş  ülke hayaliyle bayramınızı kutlarım.” Dedi.
Ekim ayı demek 29 ekim Cumhuriyet bayramı demek olduğunu açıklayan Solaklar   “Cumhuriyet Bayramı'na rastlayan yemeğimizin Pera Palace'ta yapmış olmamızdan son derece büyük mutluluk duyuyoruz.” Ayrıca  “Skalite adaylık başvuruları 7 Kasım'a kadar devam ediyor. 10 Kasım'da jüri değerlendirmeleri olacak."dedi
Dünya Başkan Yardımcısı Salih Çene’yi konuşma yapması için davet etti.  Salih Çene Mozaik olmak sözcüğünden yola çıkarak, mozaik parçalardan oluştuğunu parçalanabileceğini oysaki ebru olmak daha yerinde olabileceğini ebrunun bütünlüğünü, ayırmanın zorluğu hatırlatarak  “Hepimiz aynı yöne bakabilirsek yarınlar bizim için güzel olacak. Ben gençliğimize güveniyorum.”  29 ekime yaklaşırken, Cumhuriyet Bayramın çağrıştırdığı Atatürk “Bana bakacağınıza benimle aynı yöne bakın. demişti.” Daha makbul olan birlikte olmalı yarınlar için birliktelik olmak gerektiğiyle “Bizler ebruyuz.”dedi. Yaklaşan, Dünya Skal Kongresi hakkında da “27 Ekim'de seçim olacak. Ben yeni Başkan yardımcısıyım. Daha 1 yıl daha bu görevi sürdürmem gerekiyordu.” Ancak,  koşullar gereği çarkın içine girdiğini belirterek “Bu yarışın içine girdim. Görünene göre şansım yüksek. Umarım görüntü realiteye de dönüşür. İnşallah Ülkemize ikinci bir dünya başkanı kazandırmış olacağız. Ben Antalya üyesi olsam da kökenimde İstanbul kulübü var. İstanbul ana klüb, seçimde şansım yüksek”dedi

NG Güral Hotel Pazarlama Müdürü Gülşah Yalçındağ Volkan, SKAL İstanbul üyelerinin 26-28 Eylül 2014 tarihinde Afyon'a yaptıkları gezi hakkında bilgiler verdi. . Gelemiyen üyelere diledikleri zaman oteli ziyaret etmelerinden duyacakları memnuniyeti ifade etti.
Önceden anons edilen Küçükçekmece Gölü havzası içindeki Bathonea antik kent kazılarında Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şengül Aydıngün’un sunumunda değişiklik olarak, sunuyu Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü'nden Haldun Aydıngül gerçekleştirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle devam eden, yılın en büyük keşfi olarak nitelendirilen Küçükçekmece Gölü havzası içindeki Bathonea antik kent kazılarında bulunan erken Hitit yada -Hurri izleri, yapılan kazı ve araştırmalar, laboratuvar çalışmalar hem bilimsel hem de turizm potansiyel ihtiva ediyor.  Avrupa kıtasında ve İstanbul’da ilk defa Hitit izlerine rastlandığını İstanbul tarihine yeni bir sayfa açacağını  Hitit yada Hurri dönemine ait bulguları aktardılar.
Haldun Aydıngül, Mezopotamya kaynaklı bitümen (zift), kalay ve seramik parçalarında ele geçtiği kazılarda, ilk defa M.S. 5-6. yüzyıllara ait bu kadar çok,  bir arada bulun çok sayıda küçük pişmiş toprak şişeler ele geçirildiğini mimari yapılar, cadde, sokaklar tespit edildiğini söyledi. 
Taşlarla oluşturulan düzenli su yolu, 50.bin ton su alan dev bir sarnıç ve liman bulduklarını ifade etti. Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Şengül Aydıngün Mezopotamya’da çıkan bitümen (ziftin)   gemilerin su geçirgenliğini engellediği ve bu sayede uzak deniz ticaretinin geliştiğini, Kıbrıs’a Baltık denizine kadar ticaret yapıldığını kazı stratejisinde her türlü yardıma ihtiyaç duyduklarını çaybardağına kadar katkıya ihtiyaç var olduğunu dile getirdi. 

yilmazparlar@yahoo.com
 


 .


 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder