30 Aralık 2019 Pazartesi

ULI Next grubu -What is Next- Geleceğin liderliği nasıl olmalı-Yılmaz Psrlar
New Page 1


EKONOMİ PROFİL 


 


Geleceğin Liderliği

Geleceğin Liderliği Nasıl Olmalı? Çalıştıran ne bekliyor? Çalışan ne bekliyor?
Dinamik organizasyon liderlerinin net bir vizyona sahip olmaları ve bunu iş için ifade edebilmeleri gerekecek.
Gelecekteki liderlerin hem yeni fikirlere daha açık olmaları hem de kendi sınırlamalarının farkında olmaları gerektiğine inanılıyor. Önümüzdeki on yıl içinde işgücüne giren başka bir kuşağın etkisini ve bunun birden fazla nesli yönetmek isteyen işletmeler için sunacağı zorlukları vurgulanmaktadır.
ULI (Urban Land Institute) Next tarafından organize edilen ve geleneksel hale gelen ULI yılbaşı buluşmasında, ULI Next grubunun “What is Next” temasıyla gerçekleşen etkinliklerinden beşincisi olan “What is Next in Leadership” - “Geleceğin Liderliği” başlıklı panel düzenlendi.
Liderlik eğitmeni ve profesyonel yönetici koçu Gamze Bayraktaroğlu moderatörlüğünde Han Spaces Levent’te gerçekleşen panel ULI Next, ULI Genç Liderler, Gayrimenkulde Kadın Liderler, ULI Gayrimenkul Yönetimi İlgi Grubu ve ULI üyeleriyle, gayrimenkul sektörünün önde gelen isimlerini bir araya getirdi

Geleceğin Liderliği konulu Panel öncesinde, ULI Next Grubunun eşbaşkanlığını yürüten Didem Erendil ve Hakan Malak, Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu Başkanı Neşecan Çekici, ULI Genç Liderler grubunun başkanlığını yürüten Cansu Pınar, ULI Gayrimenkul Yönetimi İlgi Grubu başkanı İlhami Akkum açılış konuşmaları yaptılar.
Farklı alanlarda çalışmalar yürüten ULI gruplarının yıl içerisinde yürüttükleri çalışmalara ilişkin bilgilendirmede bulundular.

Panelistler, Gayrimenkul sektörünün deneyimli liderleri olan Ersun Bayraktaroğlu, Güniz Çelen, Firuz Soyuer, Neşecan Çekici ve genç liderleri Gözde Karahan, Rabia Kurban, Gökçe İnci, ve Berkay Ersoy gibi isimlerden oluştu.

Organizasyonların ve liderlerin önümüzdeki yıllarda karşılaşacakları zorlukları, liderlik davranışlarında, işletme işletim modellerinde temel değişiklikler yapılması gerektiğini, farklı nesillerin karşılıklı beklentilerini tartıştılar.

Teknolojinin yeni trendlerinin, Nesnelerin İnterneti, bulut tabanlı altyapı, yapay zeka ve makine öğreniminin yaygınlaşmasıyla organizasyonların tamamen çalışma şeklini değiştireceğine ve kuruluşları iş modellerini yeniden oluşturmaya zorlayacağı inancıyla ihtiyaç duyulacak liderlik becerilerin yeni trendlere ayak uydurması uyum sağlaması beklentileri dile geldi.Uyum sağlama yeteneği önemli olabilecek bir takım liderlik becerileri gerektiriyor. 

Çok farklılaşan nesillerin birarada çalışmasını sağlamanın geleceğin en önemli konularından biri olacağı konuşuldu. Lidersizlik yaklaşımının da bir alternatif olarak ortaya çıkacağı görüşü yer aldı.

Gelecek liderlerin kendi becerilerin yanı sıra, yarının zorluklarını aşmalarına yardımcı olmak için organizasyondaki çevredeki yetenekleri de geliştirmeleri gerekeceği, eğitimle yarının yeteneğini geliştirmek için işe alımına işaret edildi.Liderlerin tüm cevaplara sahip olmaları gerekmediğini anlamaları ancak doğru soruları sormaları ve onları çevreleyen vizyon hakkında tutkulu olan bir ekibe sahip olmaları gerekir.
Pazardaki değişimin hızına ayak uydurabilmek için hızla yeni beceriler geliştirme yeteneği giderek daha önemli hale geliyor. Belirsiz ortamlarda rahat çalışan ve değişim konusunda başarılı olan kişilerin işe alınacağı vurgulandı.

İş liderlerinin hem rekabetçi kalmaları hem de pazardaki yeni fırsatlardan yararlanmaları için kendi becerilerini ve ekiplerinin becerilerini uyarlamaları gerektiği anlamına gelir.
Ortalama şirket ömrü azalıyor ve ekonomik güç yeni kültürlere kayıyor, aynı zamanda Gig ekonomisinin ortaya çıkmasıyla en büyük yetenek bile dünyanın her yerinde olabiliyor.
Gençliğin ve yaşın aşırı uçları, örgütsel kültürün ne kadar esnek olması gerektiği üzerinde etkili olacak ve bu da kuruluşların işveren markalarını kişiselleştirme ihtiyacını artıracaktır.
Organizasyonlar, kontrolü merkezsizleştiren, insanları sürekli öğrenmeye teşvik eden ve insanları sorumluluk almaya ve değişen koşullara cevap vermeye teşvik eden bir kültür ve yapı sistemleri geliştirmek gereğindeler.

Dijital okuryazarlık; kendilerini yönetmek ve kendi duygularını yönetmek için kişisel yetenekler; ve daha sonra işi yapmalarına yardımcı olan işyeri yetkinlikleri, böylece problem çözme, işbirliği, büyük resim düşünme, senaryo düşünme, karar verme. Geleceğe hazırlanmamıza yardımcı olmak için çok önemli olan bir dizi yetenek var.
Başarının anahtarı, mevcut ve gelecekteki yetenekleri yeni teknolojiyi anlamak ve sadece insanların yapabilecekle
rini yaparak geliştirmek. 

ULI Türkiye Başkanı Zafer Baysal’ın ve Han Spaces Genel Müdürü Gizem Burteçin’in kapanış konuşmalarıyla sonlanan panelin ardından ULI yılbaşı partisi gerçekleşti. Katılımcıların sohbetlerinde yine panel konusu Geleceğin Liderliği Nasıl Olmalı vardı,
yilmazparlar@yahoo.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme