22 Kasım 2015 Pazar

KALDER 24. KALİTE KONGREDE ÖDÜL YAĞMURU-YILMAZ PARLAR
New Page 1


EKONOMİ PROFİL 


 
KALDER 24. KALİTE KONGREDE ÖDÜL YAĞMURU

KalDer 24’üncü kalite kongresi, iş, sanat ve medya dünyasının önde gelen isimlerin firma ve STK temsilcilerinin katılımıyla  İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşti


Kongre açılış ve ana oturumuna TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran - Symes, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve EFQM Yönetim Kurulu Başkanı Andreas Wendt , Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı  Video mesajıyla katıldı.


‘Mükemmelliği Sürdürmek’  teması olan kongrede 100 yakın konuşmacı yer aldı. KalDer Yönetim Kurulu Başkanı A. Hamdi Doğan, açılış konuşmasında   “Öncelikle tüm terör kurbanları ve mağdurları için üzüntülerimizi sunuyoruz. Terörü şiddetle kınıyoruz. Yaşama, insana saygısı olmayan her düşünce yok olmaya mahkumdur. Kalite Kongremizin yönetim kalitesinde önemli etkiler yaratacağını, bunun küresel rekabete olumlu yansıyacağını ve nihai hedef olarak düşünce kalitesine ulaşmada bir ışık tutmasını temenni ediyorum. Günü yakalamadan gelecekte olamayız. Gelecekte var olmak için ise bugüne değil, yarına bakmak zorundayız. KalDer çeyrek asırdır bu özlemin yaşama geçirilmesi konusunda bize çatı ve rehber oldu. Pek çok kuruluşumuz öne çıkarak en iyi örnekleri oluşturdular. Bugün özel sektörde, üniversitelerimiz, belediyelerimiz, STK’larda başarılı uygulamalarımız var. Onlarla gurur duyuyoruz.

TBMM idari birimi ile başlattığımız mükemmellik yolculuğu bir ilk olarak yürüttüğümüz en önemli kamu projelerinden biridir. Gerçekleştirdiğimiz tüm kongrelerimizde bu güzel örnekleri paylaştık. Yeni hayallerin, amaçların peşine düştük. Bunların memnuniyet verici sonuçlarını görmekten gururluyuz” dedi
Avrupa Kalite Yönetim Vakfı Yönetim Kurulu (EFQM) Başkanı Andreas Wendt “KalDer, Avrupa’da bu işi yapan en iyi kurumlardan biri. 25. yılını kutluyor, başarının devamını diliyorum. En son 2000 yılında katıldığım kalite kongresi son derece başarılı geçmişti. Aynı tabloyu şuan burada da görüyor, yaratacağı etkinin faydalı olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.


Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı  “KalDer İş Mükemmelliği Modeli ile vizyon ve başarma azmini iş hayatımıza yansıtmanın aracı oldu. Kuruluşlarımızda başlattığımız dönüşüm çabalarına yol gösterdi. Model ortak bir dil yarattı ve bu dili kullanarak mükemmellik arayışını kültürlerimize işledik. Bir resmin bütününü görmenin ne kadar önemli olduğunu model sayesinde öğrendik. İş Mükemmelliği Modeli’nin öğrettiği en değerli yaklaşımlardan birisinin de modelin yarısı olarak kurgulanan sonuçları önemsemek ve ölçmek. 25 yıl sonra bugünlerde iyice farkediyoruz ki, doğal kaynaklarımızı, sonuçlarını hiç hesaplamadan, tüketmişiz. Havamızı, suyumuzu, toprağımızı, ölçüsüzce kirletmişiz. Eğer kasım ayının sonunda yapılacak Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde, dünyadaki karbon salınımını, sıcaklık artışını 2 derecenin altında tutacak şekilde sınırlayamazsak, yaşadığımız felaketlerin büyüyerek devam etmesi kaçınılmaz görünüyor. Dünyamızı yaşanabilir bir yer haline getirebilmek için iş dünyasının girişim gücünden nasıl yararlanabiliriz?
Faaliyetlerimizin toplum ve özellikle doğa için yarattığı sonuçları nasıl etkin bir şekilde ölçülebilir hale getirebiliriz? İş dünyasında “kalite kavramı” etrafında yarattığımız sahiplenmeyi, “sürdürülebilir bir gelecek yaratmak” için nasıl sağlayabiliriz? Günümüzün can yakıcı sorularının bunlar olduğunu söyleyebiliriz. Sonuç odaklı olmak, sonuçları ölçmek, “iş mükemmeliği modeli”nin bizlere kazandırdığı önemli değerlerden sadece birisi”.dedi
KalDer bu yıl bir ilke imza atarak uzun yıllar emek veren Mükemmellik Elçileri’ni de plâketle ödüllendirdi.

“TÜSİAD, Sabancı Holding, Koç Holding, Borusan Holding, Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBBB), Eczacıbaşı Holding, İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş., , Siemens A.Ş., Coca Cola İçecek, İstanbul Gaz Dağıtım A.Ş. (İGDAŞ), KalDer geçmiş dönem yönetim kurulu başkanları ve kurucu üyeleri, KalDer geçmiş dönem TMÖYK başkanları”
Açılış konuşmalar sonrası eşzamanlı oturumlar gerçekleşti. KalDer Genel Sekreteri Akın Alıkçıoğlu’nun moderatörlüğünde Türkiye için kalkınma reçetesi: daha fazla kadın istihdamı, daha fazla kadın yönetici, daha fazla kadın girişimci konulu paneline katıldık.Panelistler Turkishwin Kurucu ve Küratör Melek Pulatkonak, Daikin CEO’su Hasan Önder, Ankara Sakura Daikin Bayi Girşimci Müzeyyen Karagöz, Düzce Üni. Kurucu Rektörü, Bilgi Üni. Müh. ve Doğa Bil. Fak. Dek. Vek. / KalDer Yön. Kur. Üyesi Prof.Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu sunum gerçekleştirdiler Her platformda Ül­ke­nin en do­ğal kay­nağı ka­dın­dır diye dile getiren  Turkishwin Kurucu ve Küratör Me­lek Pu­lat­ko­nak yine her bulunduğu ortamda Genç kadınların eğitimine yatırım yapmak, İş hayatında kadını kapsamak için yolları açmak, Kadını finansal bilinçlendirmak şeklinde Türkiye’nin doğal kaynağı kadını keşfetmeye çağrı yapan konuşmasında, Bin Yap­ra­k pro­je­siyle  Ana­do­lu­ kadınınıda kucaklıyor. Anadolu üniveriste kampüslerinde genç ka­dın­lar rol mo­del­le­ri kam­pü­se ge­ti­rerek  “O ya­par­sa ben de ya­pa­rı­m” mot­to­suyla  pay­la­şm  net­wor­kün öne­mi­ni yay­gın­laş­tı­rdıklarını vurguladı. BinYaprak proje bireylerin ve şirketlerin, kadınlara destek olmak ve kadın çalışanlarına yatırım yapmak isteyen ilham verici başarı hikayelerini video olarak paylaşmalarını sağlıyan proje  kadının iş gücüne katılımına cesaret verici proje. Yenilik yaratmak hedefli alınan sedteklerle yerel girişimcileri destekliyen faaliyetleri özetledi.

Hasan Önder, Daikin CEO Daikin, Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işbirliği ile yaşama geçirdiği "Daikin Sakura Programı" ile üniversite mezunu, girişimcilik potansiyeli olan kadınların, bu potansiyellerini ortaya çıkararak geleceğin iş kadınlarını ülke ekonomisine kazandırmak amaclarını söyledi. Proje adı Japon kültüründe yeniden doğuşun yanı sıra sonsuzluğu simgeleyen kiraz ağacı Sakura geliyor.

Müzeyyen Karagöz, Ankara Sakura Daikin Bayi Girşimci kendi deneyimini  paylaştı. Prof.Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu Akemiysen olarak fikir ve uygulamalarını anlattdı.yilmazparlar@yahoo.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder