22 Ağustos 2016 Pazartesi

TAYSAD -Sektörde Risk Yok-Yılmaz Parlar
New Page 1


EKONOMİ PROFİL 


 
TAYSAD “Sektörde Risk Yok”

TAYSAD-Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği Başkanı Alper Kanca,”İhracatımız yüzde 7 arttı, 5,3 milyar dolar oldu" toplam otomotiv sektörü ihracatının ise, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11'lik artışla 13,5 milyar dolara ulaştı”

TAYSAD-Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği Başkanı Alper Kanca,19 Agustos 2016 Cuma günü Levent Avangarde Hotel'de itibar Atölyesi koordinatörlüğünde gerçekleşen Basın toplantısında 15 Temmuz’da Türkiye’de yaşanan darbe girişimi sonrasında Tedarik Sanayisi’nin son durumu değerlendirmesinde gündelik işleyişinde bir sorun olmadığını, ancak yurtdışı projelerde rekabet gücünü kaybetmemek için çalışmaları gerektiğini, yatırımlarımların meyvelerini topladıklarını dile getirirken sektörde risk olmadığını vurguladı.

AB’nin ithal ettiği araç sayısında Türkiye’nin açık ara lider olduğunun bilgisini veren Başkan Alper Kanca kısa bir sunum yaparak genel bir profil çizdi. “İhracatımız yüzde 7 arttı, 5,3 milyar dolar oldu" toplam otomotiv sektörü ihracatının ise, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11'lik artışla 13,5 milyar dolara ulaştı. 2016’nın ihracat rakamları yılın son çeyreği için öngörüler paylaştı.

Toplantıya eski başkanlar ve mevcut yönetim kurulu temsilcileride katıldı.
Başkan Alper Kanca moderatörlüğünde TAYSAD eski başkanlarından Bayraktarlar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Bayraktar, TAYSAD'ın eski yönetim kurulu üyesi ve Autoliv Türkiye Yöneticisi Mustafa Alaca, TAYSAD Başkan Yardımcısı Perihan İnci sektörün imajını silmemek adına yapılan çalışmaları, anekdotlarla anlatdılar ortak dil kısa vadede üretim ve sevkiyata devam ederek yatırımcı ve müşteri nezdinde güven sorunu ortaya çıkmaması için çalıştıkları ve başarılı oldukları, 2016 için uygulamaya konulan planda hiçbir şekilde ertelemeye, gerilemeye boşluk bırakmadıkları  Başkan Alper Kanca “Sektörde herhangi bir olumsuzluk yaşamadık. İş süreçlerinin normal seyrini korudu. Sonrasında Türk sanayisini ve ekonomisini güçlendirmek için tüm gücümüzle  çalışmaya devam edeceğiz. Uluslararası aktivitelerimizin hiçbirini iptal etmedik. Darbeden hemen sonra, Japonya’daki URGE çalışmamıza katıldık.” Sözüyle sanayinin Türkiye Ekonomisinin temeli olduğunu durması halinde ekonominin duracağı vurgulayarak “Uluslararası rekabete çok açık  Küresel bir sektörde üretim yapıyoruz. Darbe girişiminin sonrasında üçyüzelli kadar üyemize, yurtdışı iş ortaklarına göndermeleri için bir ingilizce metin hazırladık. Derneğimizin organize sanayi bölgesinde çalışmaları kimse aksatmadı. Bu ülkemize olan güvenimizi gösteriyor. Bunu herkese anlatmamız gerek.” Şeklinde sanayinin çalıştığını söyledi.

Türkiye'nin bugüne kadar yaşadığı birçok zorluğun üstesinden gelmeyi başardığını ifade eden Kanca  “Milletin ve hükümetin sağduyusu ve özverisi ile bugünleri de kısa sürede geride bırakacağız. Birlik ve beraberlik anlayışı ülke ekonomisi ve geleceği için son derece  önemli. Sektör yöneticileri ile bir arada bulunma nedenimiz Ülke beraberliğine ve parlak geleceğine olan inancı taşımamızdendır.”dedi

Kanca, yabancı ortaklarımız tarafında tedarik sanayine olumlu algıları var olduğunu,
Türkiye’nin, yatırımcıların önemsediği ve ihtiyaç duyduğu anahtar ekonomik faktörleri karşılayan dinamik bir ülke olduğunun, herkesin kendi alanında seferberliğe katılması gerektiğinin altını çizdi.

Güçlü Türkiye algısı için seferber olması gerektiğini söyleyen BaşkanAlper Kanca “Devam eden ekonomik büyüme hızı, destekleyici uluslararası çevreler, ekonomik çerçevemiz, genişleyen iç piyasamız ve işçilik maliyeti gibi hayati unsurlar ülkemizin sahip olduğu ana rekabet avantajları olarak göze çarpıyor.” Açıklamalarda bulundu

1.2 milyar dolar cirosu ile Dünyanın önemli otomotiv parça üreticisi Autoliv'in Türkiye Yöneticisi-Global Tekstil Grubu Kıdemli Başkan Yardımcısı Mustafa M. Alaca anekdotla konuşmasına başladı “İsveç Amerikan sermayeli bir şirketiz. Darbe girişimi gecesi Münih’teki bir toplantıdan evime geliyordum. Atatürk Havalimanı’na son kabul edilen uçaktaydım. 6.5 saat orada kaldım. Yüzde 60 ihracata çalışıyoruz. Bu nedenle durmamız mümkün değil. Ertesi gün 7 vardiyasında tüm işçilerimiz üretim için fabrikadaydı. Otomotiv günlük bir sektör değil, uzun soluklu planlama yapılan bir sektör. Projeler başlamadan 3-4 yıl önce müşteriyle çalışmaya başlıyorsunuz. Yeni projeleri kaptırmamamız gerekiyor”dedi.

Otomotiv sektörde aydınlatma parçaları üreten Bayraktarlar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Bayraktar Türkiye harici Slovenya, Çin ve Almanya’da üretim yapıyoruz. Darbe girişimi 15 gün sonrasında, Slovenya’daki fabrikamızda ek yatırımı devreye soktuk. 200 milyon euroya yakın ciro sahibiyiz. Bazı iş adamlarına dair bazı gözaltı soruşturma haberleri olduğunu biliyoruz. Bu firmaların ticari hayatının tedarik zincirini etkilememesi lazım. Bu konuda titiz olmak lazım lazım. Küçük bir tedarikçi firma nin sahibinin gözaltında olması bile etkisi büyük olabilir" açıklamalarında bulundu .

TAYSAD Başkan Yardımcısı ve İnci Holding Yönetim Kurulu Üyesi Perihan İnci sektörümüz 22 milyar dolarlık bir büyüklüklüğe sahip olduğunu, Türkiye ihracatının 8 milyar dolarlık kısmını gerçekleştirdiğini, darbenin gerçekleşmesi halinde   sokağa çıkma yasakları ile birlikte ekonominin çökeceğini Otomotivin uzun soluklu işlerin yapıldığı bir sektör olduğunu söyledi.İnci “ 3 kıtada 4 yabancı ortağımız var. Japonlarla daha çok yeniyiz. Türkiye'de ortaklık kuran, yeni yatırımlarla ortaklığı büyütmek isteyen yabancı şirketler var. Bunların endişeleri oluşuyor.Eylül ayında iki fuara katılacağım. Güven vermek için temasta olacağız. Türkiye'nin iyi durumda olduğunu anlatmamız gerekiyor” dedi
yilmazparlar@yahoo.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder